Hemen Arayın

Balçova Şubesi: 0506 876 86 18

Bostanlı & Karşıyaka Şubesi: 0545 876 86 18

Bornova Şubesi: 0552 276 8618

Spor Yapmanın Görünen İlk Etkileri

Herkes sporun fiziksel ve ruhsal sağlığımız için çok yararlı olduğunu biliyor ;fakat bu, spor yapmamızı sağlamıyor, özellikle de karın kasları bir gecede çıkmadığı kesin. İnsanlara niçin spor yaptıkları sorulduğunda, genelde daha güçlü, sağlıklı olmak ve kilo verip daha iyi görünmek gibi cevaplar verirler. Motivasyonunuz ne olursa olsun, bunlar uzun vadede oluğan faydalardır ve bizi pek heyecanlandırmazlar. Beynimizin işleyişi böyledir; hemen bir fayda görmezsek kendimizi o konuda motive edemeyiz. Fakat spor yapmanın hemen etkisini gösteren faydaları da var.

Spor yapmanın uzun süreli etkileri tabii ki beklemeye değer. Fakat hemen deneyimleyebileceğiniz faydaları da yok değil. İşte kendinizi spor salonuna gitmeye ikna etmenizi sağlayacak 5 neden.

Ruh durumunuzu değiştirir

Bunun için bir saat boyunca yoğun bir şekilde spor yapmanıza gerek yok. 20 dakikalık bir koşu bile, ruh halinizi yükseltmeye yetiyor, hem de ne kadar yoğunlukta olduğunun bir önemi yok. Esasında, kendinizi fazla zorlamak modunuzun düzelmesini yavaşlatır. O yüzden rahat olduğunuz bir egzersiz seçin ve onu istediğiniz kadar yapın.

Bebek gibi uyursunuz

Daha iyi bir gece uykusunun sırrı, spor salonuna yapacağınız bir ziyarette yatabilir. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, sabahları spor yapanlar daha kolay uykuya dalıyor, daha uzun süre uyuyor ve daha az sıklıkla uyanıyorlar. Eğer uykunuzdan en yüksek verimi almak istiyorsanız, kardiyo yapın. Güçlendirici egzersizler, katılımcıların iyi bir uyku çekmesini sağlarken, kardiyo egzersizi bir sonraki gece bile uyku kalitesi üzerindeki etkisini sürdürüyor.

Özgüveniniz artar

Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak egzersiz yapan çocuklarda, egzersizden kısa bir süre sonra özsaygının arttığına dair işaretler gözlemlendi.

Diğer bir araştırmaya göreyse, bir hedefe ulaşmak (birkaç şınav çekmek bile olsa) kendimize bakışımızda olumlu etkiler yaratıyor. Bu hedeflerin başlangıçta farkında olmamıza da gerek yok. Bilinç dışında hedeflere ulaşmak da, örneğin o anda belirsiz bir şekilde spor yapma isteği taşıyorsanız, özgüveninizi ve özsaygınızı artırıyor.

Düşünceleriniz daha net olur

Ortalama aerobik egzersizi (30 dakika boyunca koşmak ya da pedal çevirmek) reaksiyonlarınızı hızlandırır ve problem çözme becerilerinizde gelişme sağlar. Tam da ofiste verimli bir gün geçirmek için ihtiyacınız olan şeyler. Fakat kendinizi çok hızlı bir şekilde zorlamayın. Yüksek yoğunluklu egzersiz programlarının fiziksel yorgunluğa yol açtığı biliniyor. Bu da tepkilerinizi yavaşlatabilir.

Eğlenirsiniz

Ağrıyan ve sızlayan kaslarla tekrar spor salonuna gitmek, bu işin en iyi yönlerinden birinin gözden kaçmasına neden oluyor: Spor yapmak eğlencelidir. Araştırmalara göre, spor yaparken hissedilen acıyı en aza indirmek, egzersiz yapmanın hoşlandığınız bir aktivite olduğunu düşünmek kadar kolay. Sonuç olarak belli bir egzersizden keyif almak, bunu tekrar yapacağınızın da habercisidir. Egzersiz yapmayı daha eğlenceli bir hale getirmek için küçük bir ipucu: Spor yaparken hızlı ve ritimli müzikler dinlemeye özen gösterin. Dikkatinizi bu tarz keyifli bir şeyle dağıtmak, egzersizin ruh halinizi yükselten etkisini ikiye katlayacaktır.

Başlamak bitirmenin yarısıdır

Çok yorulup kendinizi güçsüz hissettiğimiz anlarda egzersizi bırakmak isteriz. Fakat sporun hemen kendisini belli eden etkilerine odaklanırsak, sonuna kadar devam etmemiz daha kolay olacaktır. İşte bunu sağlayacak bir kaç tüyo.

En çok karşılaşılan engelleri bastırın

Spor yapmayı es geçmenize neden olan en belirgin neden, yorgun, stresli ya da üzgün olmanızdır. Egzersiz yapmamak için bir bahane bulduğunuz zaman, egzersizin anında etkisini gösteren olumlu yanları olduğunu hatırlamaya çalışın. Boston Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Michael Otto diyor ki, “Kendinizi kötü hissettiğinizde egzersiz yapmaktan vazgeçmek, başınız ağrırken bile bile ilaç içmemek gibidir.”

Aşırıya kaçmayın

Spor yapmanın kısa zamanda kendini gösteren etkilerini elde etmek için kendinizi paralayana kadar spor yapmanıza gerek yok. Aksi taktirde, spor sonrası kendinizi asla enerjik hissedemezsiniz. Özellikle spordan çıktığınızda nasıl hissettiğinize odaklanın. Araştırmalar diyor ki, bir deneyimin en çok zirve yaptığı noktadaki ve bitişindeki duyguları hatırlamaya eğilimliyiz.O yüzden en çok verimli olduğunuz yerden sonra bırakabilirsiniz.

Anlık faydaların kaydını tutun

Bir egzersizin anlık faydalarını aklınızda tutmanın en kolay yolu, her egzersiz sonunda neler hissettiğinizi yazmanızdır. Ya da cep telefonunuza sesli hatırlatma olarak da kaydedebilirsiniz. Bir dahaki sefere, kendinizi spordan kaçmak için bir bahane bulmaya çalışırken yakalarsanız, hemen bu hatırlatmayı okuyun ya da dinleyin.

Sonuç olarak egzersiz yapmanın uzun vadede sayısız yararı var, fakat bunlar sizi hemen spor salonuna götürmez. Egzersiz yapmanın size şu anda neler hissettirdiğine odaklanın. Böylece formda kalmak kolaylaşacaktır.

Hemen Arayın

Balçova Şubesi: 0506 876 86 18

Bostanlı & Karşıyaka Şubesi: 0545 876 86 18

Whatsapp Destek